Przewodnik po Kuala Lumpur – TOP 19 najciekawszych atrakcji turystycznych

publicado en: MALEZJA, PODRÓŻE | 0

Przewodnik po Kuala Lumpur, co warto zobaczyć – TOP 19 atrakcji turystycznych

Co warto zobaczyć w Kuala Lumpur? Wybierasz się do stolicy Malezji albo chciałbyś dowiedzieć się czegoś interesującego o tym mieście? Ten przewodnik po Kuala Lumpur napisaliśmy właśnie dla Ciebie!

Krótki wstęp o historii Kuala Lumpur

Dawno temu, aczkolwiek wcale nie tak bardzo dawno, dokładnie w 1857 roku, u zbiegu dwóch rzek Gombak i Klang powstała niewielka osada Kuala Lumpur. Nazwa ta oznacza w języku malajskim „błotniste ujście” i wystarczy szybki rzut oka na zbieg dwóch głównych rzek, aby zrozumieć skąd taka nazwa. Kuala Lumpur otrzymało prawa miejskie dopiero w 1972 roku (prawdopodobnie niektórzy z was mają więcej lat niż to miasto!), jednak rozwija się ono bardzo szybko. Tak bardzo, że jest jednym z najszybciej rozwijających się miast na świecie!

Pierwsza osada powstała w wyniku założenia kopalni cyny u ujścia dwóch rzek. W tym czasie na świecie przyszła moda na jedzenie puszkowe. Wszyscy chcieli jeść konserwy, co spowodowało ogromne, światowe zapotrzebowanie na ten metal. Dwóch kupców chińskich wywąchało świetny interes i otworzyli punkt handlowy w pobliżu kopalni. Od tego czasu osada zaczęła się rozwijać aż do obecnych rozmiarów.

Przewodnik co warto zobaczyć w Kuala Lumpur

Męczą cię długie spacery?

W Kuala Lumpur możesz jeździć autobusami za darmo!

Krótki wstęp praktyczny do przewodnika po Kuala Lumpur. W Kuala Lumpur kursują darmowe autobusy, dzięki którym można dotrzeć do wszystkich najważniejszych atrakcji turystycznych, czyli tych wszystkich, o których wspominamy w przewodniku. Autobusy nazywają się GoKL i trudno je przegapić ze względu na charakterystyczny, fioletowy kolor. Są nowoczesne, mają klimatyzację i Wi-Fi. Kursują często, mniej więcej co 15 minut. Biorąc pod uwagę duchotę i skwar, jaki panuje w mieście, nie raz wsiadaliśmy do nich dla samej przyjemności przebywania w niższych temperaturach.

Transport autobusame w Kuala Lumpur GoKL

Ok, teraz przechodzimy do konkretów.

Przewodnik po Kuala Lumpur – co warto zobaczyć?

Kuala Lumpur City Centre (KLCC) - nowoczesna strona miasta

Kuala Lumpur City Centre to najbardziej nowoczesna, biznesowa części miasta. Nasz przewodnik po Kuala Lumpur podpowie ci co tutaj warto zobaczyć!

1. Bliźniacze wieże - Petronas Towers

Jeśli byłeś w Kuala Lumpur i nie widziałeś bliźniaczych wieży, to tak jakbyś tu nie był. Petronas to symbol narodowy i duma miasta, jak również całej Malezji. Są to najwyższe bliźniacze wieże na świecie (każda z nich mierzy 452 metry). Pomiędzy 1998 i 2003 rokiem były najwyższymi budynkami na świecie. Obecnie urosła im duża konkurencja zagraniczna i o swoim dawnym statusie mogą jedynie powspominać, co nie zmienia faktu, że robią wrażenie, a człowiek staje się przy nich malutki.

Konstruktorem wieży jest Argentyńczyk, César Pelli, ten sam, który zaprojektował Szklaną Wieżę (La Torre de Cristal) w Madrycie. Bardzo spieszyło się rządowi malajskiemu do wybudowania dwóch najwyższych budowli na świecie. Żeby przyspieszyć konstrukcje wpadli na genialny pomysł: każdą z wież przekazano do budowy innej firmie, przez co miały one ze sobą konkurować. Jedna wieża była tworzona przez Japończyków, druga przez Koreańczyków.

Struktura budynków odnosi się do wartości islamskich Malezyjczyków (którzy w świetle konstytucji są muzułmanami): budynek ma kształt islamskiej 8-ramiennej gwiazdy.

Pomiędzy dwoma budynkami przebiega most Skybridge, obecnie najwyższy na świecie, który można zwiedzić zupełnie za darmo! Kasy biletowe otwierane są o 8:30 rano, jednak, aby otrzymać bilet, wskazane jest wcześniejsze przybycie.

Wieże Petronas w Kuala Lumpur KL

2. Spektakl świateł przed Centrum Handlowym Suria

Przed centrum handlowym Suria, obok wież Petronas znajduje się małe sztuczne jeziorko zwane Symphony Lake, a na tym jeziorku wieczorami odbywają się pokazy świateł. Barwna gra kolorów i nastrojowa muzyka sprawiają, że nawet w samym centrum Kuala Lumpur można znaleźć chwilę relaksu po męczącym dniu pracy.

Pokaz świateł Syymphony Lake w KL

3. Menara KL – kolejna wysoka wieża w Kuala Lumpur

Pomimo iż wieże Petronas skutecznie wygrywają walkę o popularność, KL Tower (po angielsku) lub Menara KL (po malajsku) to kolejny ważny symbol miasta. Na wysokości 421 metrów zbudowano tak zwany SkyDeck, najwyższy punkt, z którego można podziwiać panoramę miasta, koszt wjazdu to 105RM (około 105zł). Trochę niżej, na wysokości 276 metrów wybudowano punkt obserwacyjny, do którego wjazd kosztuje 52RM (52zł). Możesz również zjeść obiad w obrotowej restauracji z widokiem na miasto.

Colonial Core – pozostałości po czasach kolonialnych

Colonial Core to jedna z najstarszych dzielnic miasta, w której odnajdziemy budynki z brytyjskiej epoki kolonialnej.

4. Dataran Merdeka– Plac Merdeka

Malajskie Dataran Merdeka oznacza po polsku “Plac niepodległości”. To właśnie tutaj ogłoszono niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1957 roku i ten fakt przypieczętowano wywieszeniem ogromnej flagi. Podobno maszt, do którego została przczepiona, jednym z najwyższych na świecie i mierzy około 100 metrów wysokości.

W obrębie placu znajdują się ważne budynki epoki kolonialnej, takie jak Muzeum Tekstylne, budynek Sultan Abdul Samad (obecnie wykorzystywany do celów administracyjnych), Royal Sengalor Club (główny punkt spotkań dla wykształconej i wysokiej rangą społeczności Brytyjskiej) oraz kościół anglikański Świętej Marii.
Kuala Lumpur Budynek Sultan Abdul Samad

5. Meczet Jamek

Po angielsku Jamek Mosque i w języku malajskim Masjid Jamek, meczet ten znajduje się dokładnie w miejscu ujścia dwóch rzek Klang i Gombak. Jest to najstarszy meczet w mieście oraz oaza spokoju w zabieganym centrum KL.

6. Meczet Narodowy

Meczet Narodowy lub Masjid Negara to centrum religijne, najważniejsza świątynia muzułmańska w Kuala Lumpur i symbol islamu w całym państwie. Jest to niezwykłe miejsce, pełne spokoju i harmonii.

Meczet zbudowano w stylu nowoczesnym, w którym królują geometryczne i abstrakcyjne formy. Teren jest ogromny, może pomieścić piętnaście tysięcy wiernych i zajmuje ponad pięć hektarów powierzchni. Jest on dostępny dla zwiedzających za darmo, należy jednak pamiętać o stosownym ubraniu i zdjęciu butów. To oznacza, że można wejść jedynie w strojach, w jakich chodzą muzułmanie. Jeśli takowych nie posiadasz (tak jak my), nie ma się czym martwić. Na miejscu zostaniecie odpowiednio ubrani bez żadnych dodatkowych opłat.

Meczet Narodowy Kuala Lumpur

Przed wejąciem do Meczetu Narodowego w Kuala Lumpur

7. Stacja Kolejowa Kuala Lumpur

Może wydawać się nieco dziwne, że rekomendujemy starą stację pociągów jako jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, jednak warto tu zajrzeć, chociaż na chwil. Wygląda ona imponująco zarówno na zewnątrz (przypomina arabski pałac), jak i w środku (wspaniała fasada ze szkła i żelaza podobna do tych, które konstruowano w Anglii w czasach wiktoriańskich). Dawno temu była to główna stacja w mieście, jednak musiała oddać swoją pozycję nowoczesnej KL Sental, do której obecnie zmierzają wszystkie pociągi.

W pobliżu stacji mieści się budynek administracyjny (Malaya Railway Administration Building), zbudowany w podobnym stylu i również warty odwiedzenia.

8. Kompleks Dayabumi

Kompleks Dayabumi był jednym z pierwszych wieżowców w stolicy. Pomimo iż obecnie wybudowano mu ogromną konkurencję ze strony nowocześniejszych i wyższych budynków, przyciąga wzrok jego ciekawa architektura w nowoczesnym arabskim stylu.

Chinatown – Chińska dzielnica miasta

Zgiełk, gwar, azjatyckie zapachy, charakterystyczna muzyka... to wszystko tworzy niesamowitą mieszankę wybuchową, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Mieszkaliśmy w tej dzielnicy 2 tygodnie i zawsze, kiedy tylko mieliśmy do tego okazję, wybieraliśmy się na długie spacery jej uliczkami.

9. Spacer uliczkami Chinatown

Dusza dzielnicy Chinatown mieści się pomiędzy ulicami Jalan Petaling, Jalan Bandar i Jalan Sultan. Budynki, które wyglądają jakby miały za chwilę runąć, mieszczą w swoich wnętrzach miejscowe sklepiki i restauracje ze wspaniałą i bogatą kuchnią azjatycką.

Nocny bazar na ulicy Petaling zaczyna ożywać około godziny 16:30, tak aby już około 19 zachwycać odwiedzających pełnią swego blasku. Pomiędzy kolorowymi markizami i zadaszonymi tarasami unoszą się czerwone lampiony, symbol szczęścia i pomyślności. Sprzedawcy nakłaniają do spróbowania owoców, ryb, wody z kokosa czy malezyjskiego jedzenia. Bardziej pomysłowi sprzedawcy ustawiają przed straganami odbiorniki z nagranymi okrzykami nawołującymi do kupna ich produktów. To tutaj dostaniesz ogromny wybór podróbek wszelkiego rodzaju: torebki, zegarki, elektronika, buty sportowe... wyliczać można bez końca.

Nie daj się jednak zwieść. Jeśli chcesz kupić produkty po naprawdę okazyjnych cenach, powinieneś oddalić się od 3 najbardziej turystycznych ulic w dzielnicy. Wystarczy podejść kilka kroków, aby znaleźć najlepsze okazje. To samo dotyczy również restauracji.

Chiński sprzedawca Petaling Street

10. Świątynia Sri Mahamariamman

Spacerując uliczkami Chinatown, nie sposób przejść obojętnie obok tej przepięknej hinduskiej świątyni, ktorej fasadę zdobią złoto, drobie kamienie i azulejos z Hiszpanii i Włoch. Jest najstarszą i jedną z najważniejszych miejsc kultu religijnego wyznawców hinduizmu. I nie, nie pomyliliśmy się, świątynia znajduje się w dzielnicy chińskiej.

Możesz ją zwiedzić zupełnie za darmo. Jedynym warunkiem jest zdjęcie butów, tak jak we wszystkich świątyniach hinduskich. My, jako turyści i obcokrajowcy, musieliśmy oddać buty do szatni, za co pobrano od nas opłatę w wysokości jedynie 40 sents, czyli około 40 groszy.

świątynia Sri Mahamariamman kuala lumpur

11. Świątynia Sin Sze Si Ya

W Chinatown mieści się również jedna z najstarszych świątyń buddyjskich w Kuala Lumpur. Zaraz przy wejściu czytamy napis “Świątynia została zbudowana w 1864 roku przez Kapitana Yap Ah Loy i jest poświęcona lokalnym bóstwom: Sin SzeYa i Si Sze Ya. Bóstwa te prowadziły Kapitana Yap Ah Loy do zwycięstwa nad przeciwnikami oraz do obrony Kuala Lumpur w trakcie wojny domowej (1870-1873). Świątynia była świadkiem narodzenia i rozwoju naszego wspaniałego miasta Kuala Lumpur.”

Światynia Sin Sze Si Ya w KL

12. Świątynia Chan See Shu Yuen

Tak, kolejna świątynia. Mieszkańcy Kula Lumpur stanowią niezwykłą mieszankę kulturową, dzięki czemu świątynie różnych wyznań przeplatają się na mapie miasta, tworząc wspaniałą, pełną kontrastów, bogatą kompozycję. Świątynia See Shu Yuen jest większa niż Sin Sze Si Ya i pełni funkcję nie tylko kultu religijnego, ale również funkcjonuje jako ośrodek kultury. Fasada podobno zachwyca figurami z ceramiki i drewna. Niestety była w remoncie i nie mieliśmy okazji jej zobaczyć.

13. Central Market

Central Market to dawny tzw. mokry rynek. W ogromnym budynku na parterze mieszczą się liczne butiki, sklepy z pamiątkami i małe galerie. Pierwsze piętro przeznaczono na restauracje i jeden duży Food Court z jedzeniem w bardzo przystępnych cenach. Food Courty są bardzo popularne w całej Malezji. Polegają na tym, że kilka restauracji dzieli jedną dużą przestrzeń ze stolikami dla klientów. Tak, jak to wygląda w naszych polskich centrach handlowych, z tą różnicą, że tutaj bardzo często spotykamy się z ulicznymi stoiskami. W Centra Market jest klimatyzacja (informacja niezmiernie istotne przy nieznośnych temperaturach). My jadaliśmy tam bardzo często, nie tylko, wtedy gdy byliśmy głodni, ale też wtedy, gdy potrzebowaliśmy chwili otuchy od upalnego i zadusznego klimatu.

¡BONUS! „Mokry rynek”, po angielsku „wet market” to bazarek, na którym sprzedawane są żywe zwierzęta, takie jak ptaki (przede wszystkim kury i kaczki), ryby, owoce morza, jak również świeże owoce i warzywa. Skąd taka nazwa? Otóż pochodzi od tego, że podłoga na takim bazarku jest zawsze mokra. Zwierzęta zabija się bezpośrednio na rynku (na przykład kurczaki), handlowcy, aby wyczyścić swoje stoiska pracy, zmywają krew i pozostałości wodą z natrysków, która następnie roznosi się po podłodze na całym bazarku.

Central Market Kuala Lumpur

Lake Gardens – coś dla miłośników przyrody

Największy park w Kuala Lumpur ma dużo do zaoferowania: Deer Park, gdzie możesz karmić jelenie, Butterfly Farm z ponad 6000 motyli należących do ponad stu różnych gatunków, Orchid Garden, wspaniały park z ponad 800 rodzajami orchidei. Jest też jeziorko na którym, jak to zwykle bywa w miejscach turystycznych, możesz popływać łódką.
I to jeszcze nie wszystko 😉

14. Bird Park- raj dla wielbicieli ptaków

W języku malezyjskim „Taman Burung”, ptasi park jest główną atrakcją Lake Gardens. Na prawie 21 hektarach mieszka ponad 3000 ptaków z 200 różnych gatunków. Jak to u Malezyjczyków bywa, jak już coś budują, to musi być największe. Tym razem również nie zawodzą. Podobno jest to największy ptasi park na świecie, w którym można obserwować latające (prawie) na wolności ptaki. Czytaliśmy, że celem było przebicie parku Singapurskiego. Udało się, ten w Kuala Lumpur jest prawie dwa razy większy od parku w Singapurze.

15. National Monument

Monument narodowy, to wysoki na 15 metrów pomnik, upamiętniający żołnierzy, którzy zginęli w walce o wolność Malezji, przede wszystkim przeciwko japońskiej okupacji w czasie II wojny światowej oraz przeciw komunistom w czasie tak zwanej „Communist Emergency”, która trwała 12 lat.

W 1975 roku terrorysta komunista podłożył bombę blisko pomnika, przez co monument został znacznie uszkodzony. Obecnie możemy oglądać jego odrestaurowaną wersję.

Z placu, na którym znajduje się pomnik, rozciąga się przepiękna panorama miasta a wraz z nią drapacze chmur, z których słynie Kuala Lumpur. Kolejna demonstracja triumfu kapitalizmu nad komunizmem w tym kraju.

Pomnik Narodowy Kuala Lumpur

Little India – czyli Małe Indie w centrum Kuala Lumpur

16. Spacer po Little India

Little India, to idealne miejsce na spacer. W powietrzu unosi się słodki, charakterystyczny zapach typowych indyjskich przypraw, w sklepikach i na ulicznych straganach rozbrzmiewają indyjskie rytmy, klimatu tego miejsca nie da się porównać z żadnym innym. Kobiety chodzą ubrane w sari (jest to kolorowy pas materiału, którego się nie zszywa, zawijany wokół talii), mężczyźni noszą turbany, a na ekranach małych telewizorków aktorzy tańczą w rytm typowych piosenek z Bollywood. Ci, którzy mają ochotę na dłuższy spacer, oddalając się od głównej ulicy, odnajdą kilka małych, uroczych świątyń, nie tylko hinduskich.

Bukit Bintang – mekka kapitalizmu

Miejsce spotkań Malezyjczyków i samo serce życia nocnego w mieście. Bukit Bintang to najbardziej znana dzielnica w Kuala Lumpur i raj sklepowy dla bardziej majętnej części społeczeństwa. Malezyjczycy uwielbiają centra handlowe, które można spotkać dosłownie na każdym kroku.

Spacer ulicami Bukit Bintang

17.Centum Handlowe Pavilion

Nie to, żebyśmy byli ogromnymi fanami zakupów (w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie) jednak pisząc o Kuala Lumpur, nie sposób nie wspomnieć o tym miejscu. Pavilion to zakupowa mekka stolicy. To tutaj toczy się życie bogatszej części obywateli miasta. Za względu na bardzo gorący klimat, Malezyjczycy traktują centra handlowe jako miejsce odpoczynku, w którym potrafią spędzić dosłownie całe dnie.

18. Jalan Alor

Jesteś w okolicy i dopadł cię głód? Kieruj się prosto na ulicę Jalan Alor, gdzie będziesz miał okazję spróbować lokalnych przysmaków. Lokalnych: to znaczy malezyjskich, chińskich, hinduskich oraz różnorodnych połączeń wynikających z tak ogromnego zróżnicowania kulturowego tego kraju. Nie licz jednak na spokojny spacer wzdłuż ulicy. Przed każdą restauracją stoją naganiacze, którzy zachęcają do spróbowania swoich delikatesów. Na co masz dziś ochotę? Może żabka wędzona na szaszłyku?

Ulica Jalan Alor Kuala Lumpur

19. Batu Caves

Batu Caves, czyli hinduskie jaskinie Batu znajdują się poza centrum Kuala Lumpur i niestety nie jeżdżą tam autobusy GoKL. Niewątpliwie warto poświęcić pół dnia, żeby je zobaczyć. Dlaczego? Dowiecie się z osobnego artykułu o Jaskiniach Batu Caves w Kuala Lumpur.

Jaskinie Batu Caves w Malezji

W stolicy Malezji nie brakuje miejsc wartych odwiedzenia. Ten krótki przewodnik po Kuala Lumpur przedstawia te, które naszym zdaniem zasługują na największą uwagę. Jeśli masz pytania odnośnie miejsc, o których piszemy lub innych, których nie znalazłeś w tym artykule, daj znać w komentarzu. Jeżeli uważasz, że należałoby rozszerzyć tę listę, również napisz.

 

Jeśli spodobał ci się artykuł, podziel się nim ze znajomymi!
[shareaholic app="share_buttons" id="26044001"] Terimah Kasih za przeczytanie. Mamy nadzieję, że zobaczymy cię tutaj z powrotem już niedługo. Najłatwiej będzie, jeśli zapiszesz się do Newslettera. Do zobaczenia wkrótce!