Czy wiedziałeś, że Chińczycy kupują swoim bliskim zmarłym luksusowe podarki z papieru?

wpis w: TAJLANDIA | 0

Czy wiedziałeś, że Chińczycy kupują swoim bliskim zmarłym luksusowe podarki z papieru?

Bogaci przodkowie to szczęśliwi przodkowie! A szczęśliwi przodkowie oznaczają powodzenie i spokój dla żyjącej części rodziny. Ze zmarłym trzeba więc dobrze żyć.

Chińczycy wierzą, że dusze po śmierci mają podobne potrzeby jak żyjący tu na Ziemi, a na rodzinie spoczywa obowiązek ich zaspokojenia. Aby przesłać przodkom rzeczy niezbędne w zaświatach, wystarczy kupić ich papierowy odpowiednik w jednym ze specjalistycznych sklepów, a następnie go spalić. W taki oto sposób podarunek znajdzie się po drugiej stronie, w krainie umarłych.

  Sklep z podarkai z papieru Chinatown     

Spacerując po Chińskiej dzielnicy Chinatown w Bangkoku, rozejrzyjcie się dobrze, a na pewno znajdziecie sklepy z podarunkami dla zmarłych. Co dokładnie można w nich kupić? Jakimi podarkami Chińczycy najczęściej obdarowują swoich bliskich zmarłych?

1. Przede wszystkim pieniądze

„Piekielne banknoty” to najpopularniejsze prezenty dla zmarłych. Nazwa może być myląca, gdyż piekielnych banknotów nie używa się w piekle rozumianym przez nas jako miejsce potępienia. Chodzi tu po prostu o zaświaty, czyli całą krainę umarłych. W sklepach znajdziemy banknoty o różnych nominałach i z wizerunkami znanych bóstw oraz pozaziemskich władców. Zwykle kupujemy je w pliczkach po kolkadziesiąt sztuk, ale palimy pojedynczo.

Piekielne banknoty Chinatown

2. Karty kredytowe, czyli szybki transfer dużej kasy

Bogatsi i bardziej nowocześni Chińczycy przesyłają karty kredytowe z wydrukowanymi na nich limitami kwot. Jest to rozwiązanie dużo praktyczniejsze, gdyż możemy na raz przesłać większą kwotę, bez potrzeby poświęcania czasu na palenie dziesiątek czy setek banknotów, jednego po drugim.

3. Najlepiej mieć też własny bankomat

W obecnym życiu niewielu z nas może sobie pozwolić na własne bankomaty, ale co innego w zaświatach. Jeśli już wysyłamy karty kredytowe, to dlaczego by nie wysłać całego bankomatu w prezencie?

Bankomat

4. Absolutne niezbędniki: Laptop i telefon

Do rzeczy absolutnie niezbędnych w zaświatach należą obecnie telefon i laptop. Technologie w zaświatach rozwijają się równie szybko i z roku na rok w sklepach przybywają kolejne nowinki technologiczne.

5. Zestawy rzeczy ekskluzywnych

Elegancka koszula z papieru, do tego piękny, złoty zegarek i smartfon. Wszystko spakowane razem ze sztabką złota oraz kartą kredytową VESA z Citybanku. Brzmi jak wymarzony prezent, nie?

Eleganckie dodatki

6. Co, jeśli obdarowywany za życia lubił palić?

Po śmierci tez może sobie używać do woli! Wystarczy, że sprezentujemy mu paczkę podarunkową pełną papierosów: Kant, Malbaro, Lucky Siutke oraz Mentolowe Light. Do tego obowiązkowo zapalniczka i popielniczka w zestawie. Tylko co zrobić, jeśli zęby zaczną żółknąć od fajek?

Papierosy

7. Z pomocą przychodzi zestaw dla zdrowych zębów

Kto nie marzyłby o takim zestawie? Pasta COLGATS, trzy szczoteczki i płyn do płukania. Do tego nici dentystyczne oraz... sztuczne szczęki dla tych, którzy w poprzednim życiu nieco zaniedbali sprawę.

Zestaw do mycia zębów

8. Aby pięknie pachnieć w zaświatach

Można wybrać ulubione zestawy perfum. DIDR czy CHANTEL?

Perfumy

9. Jeśli piwo, to tylko w towarzystwie

Dlatego zestaw prezentowy w zaświaty zawiera dwa kufle oraz wyborne piwka: Guinss i Heinekon.

Papierowe Piwo

To tylko wybrane podarunki. W Chińskich sklepach z papierowymi prezentami można znaleźć praktycznie wszystko: całe wille, samochody, łodzie, napoje w puszkach, czekoladki... Lista jest bardzo długa.

W naszych polskich oczach Chińskie rytuały mogą wydać się dziwaczne i zabawne. Pamiętajmy jednak, że dla wielu ludzi w krajach Azjatyckich jest to bardzo ważna i składana od serca ofiara. Tak jak my chcielibyśmy, aby nasze tradycje i wierzenia traktowano z szacunkiem, tak też powinniśmy odnosić się do innych.


Sprawdź TOP 10 ciekawostek o Chińskiej dzielnicy Chinatown w Bangkoku.