Dzielnica Chińska Chinatown w Bangkoku TOP 10 mało znanych ciekawostek. Czy wiedziałeś, że…

wpis w: PODRÓŻE, TAJLANDIA | 1

Dzielnica Chińska Chinatown w Bangkoku TOP 10 mało znanych ciekawostek. Czy wiedziałeś, że…

Czego nie wiedziałeś o Chińskiej Dzielnicy Chinatown w Bangkoku:

1. O co chodzi z "uśmiechniętym mnichem"? 

W Chińskiej dzielnicy Chinatown w Bangkoku, w grocie za murami Wat Chakrawat znajdziecie posąg tłustego, cieszącego się mnicha. Legenda, która opowiada jego historię, jest niezwykle ciekawa. Otóż mnich był w młodości bardzo szczupłym i przystojnym mężczyzną. Z tego też względu nie mógł sobie poradzić z ogromnym zainteresowaniem kobiet. Wierny naukom Buddy znalazł na to lekarstwo: jadł tak dużo, aż się roztył! Tym oto sprytnym sposobem pozbył się rzeszy niepokojących go pań i mógł spokojnie zająć się modlitwą i medytacją.

2. Od luksusowych pojazdów po piękne domy i markowe ubrania – w Chinatown w Bangkoku kupisz wszystko, czego potrzeba twoim bliskim zmarłym w nowym świecie

Na ulicy Sampeng poszukajcie sklepów, w których sprzedaje się papierowe przedmioty, będące podarkami dla zmarłych. Znajdziecie tam wszystko, czego bliscy zmarli mogliby potrzebować w przyszłym świecie. My odkryliśmy na przykład markowe koszule, perfumy, łodzie, pralki, lodówki, całe domy, telewizor z pilotem... przeogromny wybór.


Sprawdź co Chińczycy kupują swoim przodkom w prezencie. Laptopy, papierosy, perfumy, samochody... Obejrzyj zdjęcia prezentów!


Dizelnica Chińska Bangkok Tajlandia

3. Prześlij swoim bliskim zmarłym piekielne banknoty w świątyni Sanchao Dtai Hong Kong

To miejsce jest szczególnie popularne wśród Chińczyków, którzy chcą przesłać trochę pieniędzy na tamten świat. Piekielne banknoty, czyli klong fek są kopiami prawdziwych pieniędzy, które pali się po to, aby zapewnić dobrobyt zmarłym w ich przyszłym życiu. Małą paczuszkę banknotów kupicie za grosze w pobliskich sklepikach.

4. Jeśli chcesz szczęścia w grach, złóż ofiary z warzyw przed pozłacaną głową konia

W świątyni Sanchao Kun Oo znajdziecie posąg przedstawiający pozłacaną głowę konia. Przed posągiem: talerzyki z warzywami, głównie sałatą. To ofiary przyniesione przez tych, którzy pragną, aby poszczęściło im się w grach losowych. Świątynia cieszy się dużym powodzeniem, biorąc pod uwagę to, jak bardzo Chińczycy uwielbiają hazard.

5. W Chińskiej Dzielnicy Chinatown w Bangkoku możesz też kupić piękny drewniany domek dla duchów

Phi houses, czyli domki dla duchów można zobaczyć praktycznie wszędzie w Tajlandii. Niektórzy turyści biorą je za ołtarzyki dla Buddy albo modele szczególnie czczonych świątyń. Nic bardziej mylnego. Domy dla duchów mogą przypominać zabawki albo domki dla lalek, jednak ich przeznaczenie jest bardzo poważne. Domy te stawia się po to, aby duchy, które wcześniej zajmowały okupowany przez mieszkańców teren, miały gdzie zamieszkać i nie przeszkadzały domownikom. Z duchami należy postępować bardzo ostrożnie i dbać o nie, przynosząc im zawsze świeżą wodę, ryż oraz owoce. W Chinatown w Bangkoku znajdziecie sklepy i stragany, specjalizujące się w sprzedaży pięknych, drewnianych domków dla duchów.

6. Bazar Rzeczy Ukradzionych tylko w Chinatown w Bangkoku

Nakorn Kasem do dawny bazar złodziejski. Jeszcze kilka lat temu kierowali się tu obrabowani obywatele, w poszukiwaniu swoich straconych rzeczy. Tutaj mogli odkupić je za rozsądną cenę. Teraz już (nie)staty nie istnieje, sprzedaje się na nim zwykłe produkty dla domu.

Ulice Bangkoku Dzielnica Chińska Chinatown

7. Spotkaj się z żywym krokodylem w świątyni

W przyklasztornym stawie świątyni Wat Chakrawat od ponad 50 lat żyją krokodyle. Kiedy w rzece Menam znaleziono jednego z przedstawicieli tych gadów, mnisi zdecydowali się go adoptować i tak oto przypadkiem powstała kolejna atrakcja turystyczna.

8. Największa Dzielnica Chińska Chinatown na świecie

Chinatown w Bangkoku jest największą dzielnicą chińską na świecie. Jeśli chcecie poznać chińską kulturę poza Chinami, to tylko tutaj.

Chinatown w Bangkoku w nocy

9. Chińska Dzielnica Chinatown w Bangkoku przez wieki była dzielnicą o podejrzanej reputacji

Chińczycy początkowo zajmowali okolice królewskiego miasta. Król Rama I postanowił przenieść stolicę i z tego względu cała społeczność Chińską przesiedlono. Dzielnica ma bardzo ciekawą historię o podejrzanej reputacji. Początkowo obskurne uliczki prowadziły do palarni opium i domów, przy których płonęły zielone latarnie. Zielone latarnie oznaczały po prostu domy publiczne. Dopiero od kilkudziesięciu lat Chinatown ma postać znaną nam obecnie: sennych uliczek ze straganami i sklepikami uginającymi się od tanich towarów, gdzie można znaleźć praktycznie wszystko.

10. Największy na świecie posąg Buddy z litego złota

Znajdziecie go w Wat Tramit. Ten czterometrowy posąg ma ciekawą historię, gdyż został odnaleziony zupełnie przypadkiem podczas rozbudowy portu. Nie od razu odkryto jego szczególną wartość ponieważ początkowo zdawał się być zwykłą, wykonaną z taniego materiału figurą. Dopiero podczas przenosin posąg upadł, wierzchnia warstwa rozbiła się, a spod spodu ukazała się złota bryła.


Sprawdź co jeszcze warto zobaczyć w Bangkoku- kompletną listę aż 30 atrakcji!