Bird Café w Ho Chi Minh (Sajgon) – wizyta w ptasiej kawiarni

publicado en: WIETNAM | 0

Bird Café w Ho Chi Minh (Sajgon) – wizyta w ptasiej kawiarni

W samym sercu miasta, a jednak poza utartymi szlakami turystycznymi mieści się szczególna kawiarnia pełna ptaków, Bird Cafe w Ho Chi Minh. Bird Cafe nie jest kolejną stylową kawiarnią w stylu europejskim, stworzoną specjalnie dla turystów. To klimatyczne miejsce, pomimo upływu lat i przypływu zagranicznych turystów do miasta, wciąż zachowuje swoją autentyczność. To tutaj spotykają się właściciele ptaków i przynoszą swoich ulubieńców w klatkach. Pomimo iż kawiarnia mieści się w samym sercu miasta, turystów nie widać. Być może dlatego, że Wietnamczycy spotykają się tutaj bardzo wcześnie rano i odchodzą, pozostawiając kawiarnię prawie pustą w momencie, kiedy zagraniczni odwiedzający dopiero budzą się ze snu.

Gdzie znajduje się Bird Cafe w Sajgonie – Ptasia Kawiarnia

Bird Cafe mieści się w południowej części parku Tao Dan. Znaleźć kawiarnię nie jest łatwo. Brakuje jakiegokolwiek oznakowania, sama kawiarnia nie ma konkretnej nazwy. Jeśli ma, nie rzuca się w oczy i my jej nie znamy. Możesz zapytać mieszkańców, jednak nie oczekuj rozbudowanych odpowiedzi. Bardzo możliwe, że nikt cię nie zrozumie. Angielski nie jest mocną stroną Wietnamczyków.
Kieruj się w stronę parku, później podążaj za przydrożnymi sprzedawcami robaków i ziarenek, przysmaków ptasich ulubieńców. Już z daleka usłyszysz głośne ćwierkanie.
Zaufaj swojemu zmysłowi słuchu i podążaj za nim, pomimo iż otoczenie nie będzie wskazywało na to, że zbliżasz się do kawiarni. Zamiast tego przejdziesz przez wąskie przejście w bramie, omijając ochroniarza oraz motory wjeżdżające i opuszczające parking. Tak jest, aby dojść do kawiarni, trzeba będzie wejść przez bramkę prowadzącą na parking motorów. Zaraz za nim zobaczysz klatki z ptakami. Trafiłeś, twój słuch dobrze cię poprowadził.

Kawiarnia w Ho Chi Minh Wietnam

Bird Cafe to nie jest zwykła kawiarnia

Do Bird Cafe nie wchodzi się przez drzwi i nie wybiera stolika z widokiem na miasto. Bird Cafe to kawiarnia na świeży powietrzu. Po przyjściu sami wzięliśmy sobie mały plastikowy stolik ze stosu plastikowych stolików przy barze. Ustawiliśmy go tak, jak nam pasowało. Do tego wzięliśmy dwa małe stołki. Bardzo małe, takie, jakich używają dzieci w przedszkolu. Tutaj to norma.

Dlaczego właściciele przynoszą ptaki do Bird Cafe?

Mogłoby się wydawać, że przychodzą oni ze swoimi ulubieńcami jedynie w celach towarzyskich, jednak to nie do końca prawda. Właściciele przynoszą swoje ptaki, by te nauczyły się nowych melodii. Podobno ptaki nie od razu zapamiętują nowe dźwięki, potrzebują na to od 1 do 3 miesięcy nauki. Gdy ptak już nauczy się nowej melodii, ważne jest, aby odważył się zaćwierkać ją w obecności właściciela. Podobno do tego również trzeba ptaka przyzwyczaić. Z tego względu właściciele co jakiś czas zmieniają położenie klatek: raz, pomiędzy drzewami, w gronie ziomków uczą się nowych melodii, później na stoliku, przełamują strach przed ćwierkaniem w gronie ludzi...
W międzyczasie właściciele popijają kawę z mlekiem i słuchają ptasich występów. Bardzo rzadko siadają wokół stołu i rozmawiają. Zazwyczaj usadawiają się w rzędzie, tak, aby każdy mógł swobodnie podziwiać „występy”. Mamy wrażenie, że są one odbierane jak występ w teatrze. W pewnym momencie Avaro stanął pomiędzy rzędami klatek z ptakami oraz ich właścicielami. Co to było za oburzenie! Od razu pojawiły się rozgniewane głosy i wymachiwanie rękami.

Bird Cafe w Sajgonie

Jeśli chcesz zobaczyć Bird Cafe w Ho Chi Minh — trzeba będzie wstać wcześnie...

Jeśli dotrzesz do Bird Cafe po 8 rano, prawdopodobnie będzie już za późno. O tej godzinie większość właścicieli zabiera swoich ulubieńców z parku i zaczyna normalny dzień pracy. Tak więc, jeśli chcesz zobaczyć Ptasie Kawiarnię pełną ptaków, będziesz musiał wstać naprawdę wcześnie.

Ptasia Kawirnia Bird Cafe w Ho Chi Minh

Ptaki w klatkach – hobby bardzo popularne w Wietnamie

Spacerując ulicami różnych miast w Wietnamie, bardzo często napotykamy na ptaki w klatkach. Właściciele bardzo o nie dbają, czasami wręcz obsesyjnie: potrafią codziennie je kąpać, wystawiają na przemian w cień i na słońce, starannie przygotowują jedzenie oraz dbają o ich ptasią edukację i uczą nowych melodii.
Jakie jest twoje zdanie na ten temat? Co myślisz o posiadaniu ptaków w klatce jako hobby?

[shareaholic app="share_buttons" id="26044001"] Aby w przyszłości nie przegapić naszych nowych wpisów, zapisz się na naszą listę mailingową . Wyślemy Ci wiadomość za każdym razem kiedy opublikujemy nowy post. Wystrczy, że podasz nam swój adres e-mail tutaj: