Pogoda w Wietnamie – Najlepszy miesiąc na podróż

wpis w: WIETNAM | 0

Pogoda w Wietnamie – Kiedy jechać? Jaki jest najlepszy miesiąc na podróż?

Kiedy jechać do Wietnamu? Kiedy jest najlepszy czas na zwiedzanie? Sprawdźcie, jaka jest pogoda i klimat w Wietnamie w poszczególnych miesiącach i sami wybierzcie ten idealny moment!

Klimat i pogoda w Wietnamie

Wietnam jest bardzo rozległym krajem, a odległość między skrajnymi punktami wynosi około 1700 km! Klimat oraz pogoda różnią się więc znacznie w zależności od szerokości geograficznej. Z tego względu możemy podzielić Wietnam na dwie strefy klimatyczne: północ i południe.

Pogoda w Wietnamie

W północnej części kraju panuje klimat zwrotnikowy wilgotny. Tutaj, podobnie jak w Polsce, wyróżniamy cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Od grudnia do lutego panuje zima i wtedy może być naprawdę chłodno jak na azjatyckie warunki. Na południu panuje klimat równikowy wilgotny z odmianą monsunową. Oznacza to, że cały rok jest upalny, z podziałem na dwie pory: porą suchą i deszczową.


Chcesz zwiedzić Wietnam? Sprawdź TOP 13 najciekawszych miejsc w Wietnamie!


Jaka jest pogoda w Wietnamie w poszczególnych miesiącach roku?

Pogoda w styczniu

W styczniu pogoda jest bardzo zróżnicowana pomiędzy północą a południem. W tym miesiącu na północy Wietnamu panuje zima. Wybierając się do Hanoi, bądźcie przygotowani na temperatury spadające do 10 stopni Celsjusza, a odczuwalna temperatura może być jeszcze niższa. Zabierzcie ze sobą ciepłe ubrania. W Sapa i na innych terenach górzystych temperatur spada nawet do zera! Bądźcie przygotowani.

W styczniu w południowej części Wietnamu pogoda jest wręcz idealna. Jest to drugi miesiąc pory suchej, opady deszczu są więc niewielkie, a wilgotność powietrza wynosi około 50%. Temperatury dopiero zaczynają rosnąć i wynoszą około 25 stopni Celsjusza.

Pogoda w Lutym – Czy jest to idealny moment na zwiedzanie Wietnamu?

Luty jest jednym z najlepszych miesięcy do zwiedzania Wietnamu, jeśli bierzemy pod uwagę pogodę. Na południu Wietnamu pogoda jest idealna, chociaż robi się coraz bardziej gorąco. Nadal mamy porę suchą, a średnia temperatura to około 25-27 stopni Celsjusza.

Na północy Wietnamu jest to ostatni miesiąc zimy. Temperatury mogą spadać nawet do 0 stopni w rejonach górskich, ale jest sucho i słonecznie. Bardzo wysoka wilgotność powietrza może sięgać do 90%! Zabierzcie ciepłe kurtki.

W tym czasie (na przełomie stycznia i lutego) obchodzone jest święto TET, czyli Wietnamski Nowy Rok księżycowy. Te najważniejsze święto w Wietnamskim kalendarzu trwa około 4 dni, ale w praktyce Wietnamczycy świętują dużo dłużej. Jeśli wybierzecie się w tym czasie, to po prostu nie zobaczycie prawdziwego Wietnamu, czyli takiego, jaki jest na co dzień. Jadąc do mniejszych miejscowości, które nie mają rozwiniętej bazy turystycznej, możecie mieć duży problem ze znalezieniem noclegu lub otwartych restauracji. W tym czasie rekomendujemy wycieczki zorganizowane (nie trzeba będzie szukać otwartych restauracji na własną rękę) albo wyjazdy w miejsca bardzo turystyczne, gdzie hotele i restauracje otwarte są przez cały rok.

Zwiedzanie Wietnamu w Marcu

Marzec jest również jednym z najlepszych miesięcy na zwiedzanie Wietnamu. W całym kraju możemy oczekiwać pięknej, słonecznej pogody. Na południu trwa pora sucha, temperatury są nieco wyższe niż w lutym. Wilgotność powietrza to około 50%, co jak na ten kraj jest bardzo dobrym wskaźnikiem. W tym miesiącu będziecie mogli opalać się na plażach praktycznie w całym kraju.

Na północy, w okolicach Sapa możecie oczekiwać idealnej pogody do trekingu. W tym regionie zaczyna się wiosna. Średnia temperatura rośnie, wilgotność powietrza jest na względnie niskim poziomie, mogą się pojawić jedynie niewielkie opady. Jest to bardzo dobry czas na zwiedzanie Hanoi czy Ha Long Bay.

Kiedy jechać

Pogoda w Wietnamie w Kwietniu

W kwietniu kończy się gorący sezon turystyczny w Wietnamie. Jest to ostatni miesiąc pory suchej na południu. Coraz wyższe temperatury stają się męczące, wilgotność powietrza wzrasta oraz zaczynają pojawiać się opady.
Pogoda na północy Wietnamu zmierza w kierunku gorącego i deszczowego lata. Możemy spodziewać się jednak wielu słonecznych dni, bez ani jednej chmurki na niebie.

Kwiecień to dobry miesiąc dla tych, którzy unikają głównych sezonów turystycznych. W tym czasie pogoda nadal powinna być dobra, ale hotele i atrakcje turystyczne nie są już tak oblegane, jak w poprzednich miesiącach.

Zwiedzanie Wietnamu w maju

Pogoda w maju jest bardzo zróżnicowana. W tym miesiącu zaczyna się pora deszczowa na południu. Coraz częściej będą pojawiać się intensywne opady, zwłaszcza popołudniami. Ponieważ jest to początek pory deszczowej, przeważnie pogoda powinna być ładna i słoneczna.

Na północy maj oznacza koniec wiosny. Jest bardzo ciepło, ale jeszcze nie tak wilgotno i duszno jak w lecie. Maj jest nadal dobrym miesiącem na zwiedzanie Hanoi, Ha Long Bay czy Sapa. W Centrum kraju, w Hoi An oraz Hue przez większość czasu powinno świecić piękne słońce. Tutaj warunki są idealne do opalania się na plaży: średnio 30 stopni Celsjusza i bezchmurne niebo.

Pogoda w czerwcu

Na północy Wietnamu zaczyna się gorące, parne i deszczowe lato. Znacznie wzrasta wilgotność powietrza, a temperatury mogą przekraczać nawet 40 stopni Celsjusza.

W tym okresie bardzo duże opady deszczu zaczynają być codziennością. Są to zazwyczaj intensywne opady po południu, które nie trwają dłużej niż godzinę. Czasami mogą występować jedynie w nocy. Jest gorąco: z jednej strony mamy wysokie temperatury, z drugiej dużą wilgotność powietrza. To wszystko sprawia, że odczuwalna temperatura powietrza jest zazwyczaj wyższa od realnej, a my bardzo się pocimy.

Czerwiec nie jest dobrym miesiącem na trekking w górach, na przykład w okolicach Sapa. Z jednej strony jest bardzo gorąco, z drugiej silne i nagłe opady deszczu mogą okazać się niebezpiecznie.

Najlepsza pogoda jest w Centrum Wietnamu. Tutaj możemy oczekiwać pięknych, słonecznych dni z temperaturą około 30 stopni Celsjusza.

Najlepszy czas na podróż do Wietnamu

Jak wygląda Wietnam w lipcu

Lipiec w Wietnamie to upalne i deszczowe lato na północy oraz środek pory deszczowej na południu. W tym czasie, poza kilkoma głównymi miastami turystycznymi, nie spotkamy wielu turystów.

W zatoce Ha Long Bay i Hanoi powinniśmy spodziewać się z jednej strony upałów, z drugiej ulewnych deszczy, a nawet burz. Lipiec to najbardziej deszczowy miesiąc w Hanoi. Trudne warunki w Sapa uniemożliwiają trekking.

Południe jest w trakcie pory deszczowej. W lipcu spodziewajmy się opadów intensywniejszych niż w pozostałych miesiącach. Niemniej jednak nadal możemy oczekiwać dużej ilości słońca, ze średnią temperaturą około 29 stopni Celsjusza.

Pogoda w sierpniu

Sierpień to kolejny, bardzo zróżnicowany miesiąc pod względem pogody. Południe jest w środku pory deszczowej, W Sajgonie i w delcie Mekongu spodziewajmy się więc ulewnych deszczy.

Na północy mamy lato, co oznacza bardzo wysokie temperatury i częste opady deszczu. Liczba turystów w tym okresie jet stosunkowo niska. Najlepsze warunki są w centrum Wietnamu. Tutaj przez większość czasu świeci słońce, jedynie czasami występują przelotne deszcze.

Podobnie jak w lipcu, ten miesiąc jest jednym z najmokrzejszych na północy Wietnamu, a trekking w takich warunkach staje się bardzo utrudniony.

Czy wrzesień jest dobrym momentem na zwiedzanie Wietnamu?

Na południu cały czas mamy porę deszczową. Spodziewajmy się upalnych dni oraz przejściowych, ulewnych deszczy.

Na północy wrzesień oznacza końcówkę lata. Dni nadal są upalne z wieloma przejściowymi, ulewnymi deszczami. Pod koniec miesiąca temperatura zaczyna nieco spadać, a opady pojawiają się coraz rzadziej.

Wrzesień to bardzo malownicza pora roku. W tym czasie, gotowe do zbiorów polar ryżowe przybierają piękny, złotawy kolor.

Zwiedzamy Wietnam na własną rękę

Jaka jest pogoda w październiku?

Październik jest szczęśliwym miesiącem dla przemysłu turystycznego na północy kraju. Kończy się pora deszczowa, a temperatury zaczynają spadać. W górach na północy Wietnamu pogoda jest wręcz idealna do trekkingu. Październik to również wyjątkowo malownicza pora roku ze względu na ciągnące się kilometrami pola ryżowe, które w tym czasie wyglądają szczególnie pięknie.

Październik nie jest aż tak dobrym miesiącem dla południa. Tutaj nadal trwa pora deszczowa, jednak powoli warunki atmosferyczne zmieniają się na lepsze.

Pogoda w listopadzie

Sucha jesień z chłodniejszym temperaturami na dobre zagościła w północnej części Wietnamu. Temperatury spadają do 20 stopni Celsjusza. Warunki do trekingu w Sapa są idealne. Jest to również dobry moment na zwiedzanie Ha Long Bay oraz Hanoi.

Na dalekim południu sytuacja zaczyna się poprawiać. Opady deszczu stają się coraz rzadsze. Nadchodzi pora sucha, a wraz z nią intensywny sezon turystyczny.

W tym czasie najwięcej deszczu przypada w udziale Centralnej części Wietnamu. W Hoi An spodziewajmy się ulew z przejściowymi burzami.

Grudzień w Wietnamie

Grudzień jest dobrym miesiącem na zwiedzanie zarówno północnej, jak i południowej części Wietnamu. W centrum państwa sytuacja zaczyna się poprawiać, a opady stają się coraz słabsze.

Grudzień na południu Wietnamu oznacza oficjalny już koniec pory deszczowej i początek sezonu z najlepszymi warunkami w roku. W tym okresie spodziewajmy się błękitnego nieba oraz pięknej, słonecznej pogody. Na dalekiej północy plaże zaczynają zapełniać się spragnionymi słońca turystami.

Grudzień na północy jest jednym z najbardziej suchych miesięcy w roku. Jest to początek zimy, co oznacza, że temperatury, zwłaszcza pod koniec miesiąca, mogą znacznie spaść. W grudniu warunki w górach pozostają nadal dobre, jednak w godzinach wieczornych może być zimno. Zabierzcie ze sobą ciepłe ubrania.