Wietnam – co warto zobaczyć. TOP 13 najciekawszych miejsc.

wpis w: WIETNAM | 0

Co warto zobaczyć w Wietnamie - TOP 13 najciekawszych miejsc!

Po 3-miesięcznej podróży po Wietnamie jest DUŻO do opowiadania. Jeżeli wybieracie się na 2 lub 3 tygodnie, to raczej nie zobaczycie całego Wietnamu, a będziecie musieli ograniczyć się do kilku najciekawszych miejsc. Co warto zobaczyć w Wietnamie? Czytajcie, a będzie wam łatwiej podjąć decyzję. 🙂

Tekst podzielony jest na 3 części: Wietnam Południowy, Wietnam Środkowy i Wietnam Północny. Dzięki temu łatwiej wam będzie wyobrazić sobie, gdzie na mapie znajduje się dane miejsce. Ponieważ Wietnam jest bardzo dużym krajem, większość osób może pozwolić sobie na zwiedzenie tylko jednej lub maksymalnie dwóch części.

 

Wietnam Południowy — co warto zobaczyć

 

1. Delta Mekong - największa atrakcja na Południu Wietnamu

 Co trzeba zobaczyc w Wietnamie

To najbardziej znany region w południowej części Wietnamu. Naszym zdaniem najlepiej jest zobaczyć Deltę Mekongu w Wietnamie na własną rękę. Chociaż możliwe, że są agencje, które organizują ciekawe wycieczki w te rejony. My przeczytaliśmy wiele negatywnych komentarzy na temat wycieczek organizowanych i postanowiliśmy sami zorganizować wyjazd. Niewątpliwie decyzja o tym, czy wybierzemy się sami, czy z agencją zależy od wielu czynników. Na przykład od tego, czy jedziemy z dziećmi lub ile czasu możemy przeznaczyć na wycieczkę. Jeśli będzie to krótki wypad, warto poważnie zastanowić się nad poszukiwaniem agencji. Jeśli macie czas i tak jak my możecie spędzić w Delta Mekong kilka dni, zdecydowanie lepiej jechać na własną rękę. Ruszaliśmy z Sajgonu, zwiedziliśmy CanTho, Vinh Long, Ann Binh, Sa Dec i My Tho.


Czytaj więcej: Delta Mekong na własną rękę - jak zorganizować, co zobaczyć, czy warto.


 

2. Ho Chi Minh - dawna stolica Wietnamu Południowego

Jeśli zdecydujecie się na południowy Wietnam, to prawie pewne, że traficie do Sajgonu, chociażby na chwilę. Zapewne przeżyjecie niemały szok przy pierwszej próbie przejścia przez ulicę, a nawet spacerując poboczem drogi. Nie zapomnę, jak wjeżdżając po raz pierwszy do miasta, oglądaliśmy zza szyby przejeżdżające obok motory, zygzakami wymijające pieszych na chodnikach. Odnosi się wrażenie, że w Wietnamie są to pojazdy zawsze uprzywilejowane. To, że nikt nie respektuje przejść dla pieszych, jest naturalne, jak w innych krajach Azjatyckich. Tutaj jednak nie respektuje się również świateł ani chodników, które teoretycznie powinny być zarezerwowane dla pieszych. Przygotujcie się! W Hanoi jest tak samo. 🙂

Wietnam atrakcje

Chodniki są zajęte nie tylko przez jeżdżące po nich motory, ale również przez najróżniejszych usługodawców. Pani z wiaderkiem pełnym przyborów kosmetycznych w jednym ręku i z dwoma małymi plastikowymi krzesełkami oferuje profesjonalne pedicure i manicure. Pan w chodnikowym salonie fryzjerskim obetnie włosy. Przy różnych kramikach stoją sprzedawcy warzyw, owoców czy pysznych bagietek Banh Mi i wszystkiego, co tylko możecie potrzebować.

Centrum Ho Chi Minh powoli upodabnia się jednak do wielkich azjatyckich miast, a komunistyczne znaki ustępują miejsca markom światowych gigantów. Po tym mieście warto po prostu trochę pospacerować. Z ciekawostek polecamy zobaczyć Pałac Prezydenta Wietnamu Południowego, Pocztę Centralną oraz Ptasią Kawiarnię. Wieczorem wybierzcie się na Bui Vien Street.


Obejrzyj filmik: Ho Chi Minh w Wietnamie - wizyta w Ptasiej Kawiarni.


Inne popularne miejsca w Wietnamie Południowym, które warto zobaczyć:

3. Nha Trang

Dla tych, co lubią plażing, smażing, wyprawy łodzią po morzu i nurkowanie.

4. Phu Quoc 

Wyspa niedaleko Kambodży. Jeśli wybieracie się w drogę z lub do Kambodży, to warto rozważyć tę opcję.

5. Mui Ne

Wieś i typowy, popularny resort nadmorski. Znane z Kitesurfingu.

6. Tay Ninh

Znajduje się tutaj świątynia kaodaistyczna. Można wybrać się do Tay Ninh z Ho Chi Minh na jednodniową wycieczkę. Świątynia jest bardzo wystawna i kolorowa, a sama idea religii kadoistycznej jest bardzo ciekawa. Religia ta łączy bowiem elementy buddyzmu, chrześcijaństwa, konfucjanizmu, taoizmu, świeckiej filozofii, a w mniejszym stopniu również islamu i judaizmu. Osoby zainteresowane odsyłam do Wikipedii.

Wietnam Środkowy – najciekawsze miejsca

 

7. Hoi An - perła Wietnamu

Hoi An zdecydowanie warto zobaczyć! To nasz faworyt, jeśli chodzi nie tylko o Wietnam Środkowy, ale i o całą Azję Środkowo-Wschodnią. To miasteczko nas zauroczyło, a jeszcze bardziej przepiękne okolice. Mieszkaliśmy w domu rodziny wietnamskiej, która przyjęła nas bardzo serdecznie. To dzięki nim mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia wietnamskiej rodziny oraz spróbować przepysznej kuchni regionalnej.

Wietnam najciekawsze miejsca

Hoi an to miasto dla turystów kulinarnych. Jedzenie jest tu pyszne. I nie mówię o typowych, wietnamskich bagietkach. W internecie krążą informacje, że w Hoi An są najlepsze bagietki w Wietnamie. To nieprawda. Byliśmy w wielu polecanych w sieci miejscach i nas nie zachwyciły. Naszym zdaniem po pyszne bagietki należy wybrać się na południe Wietnamu. Tutaj spróbujcie lokalnych specjałów, takich jak: Cao Lau czy White Rose Dumplings.


Czytaj: Hoi An w Wietnamie – Co warto zobaczyć - 5 atrakcji, których absolutnie nie można przegapić.


 

8. Hue - cesarskie miasto o bogatym dorobku kulturowym

Hue samo w sobie jest miastem o przeciętnej urodzie, jednak są trzy powody, dla których warto je odwiedzić: Cytadela ze słynnym zakazanym miastem, okoliczne grobowce oraz pyszne jedzenie.

Teren Cytadeli jest bardzo rozległy i my poświęciliśmy cały dzień, aby go zobaczyć. Przed wyjściem zerknijcie jeszcze raz na mapę, ażeby upewnić się, czy zwiedziliście wszystko. Miejsce jest tak duże, że my prawie wyszliśmy bez zwiedzenia połowy. Było gorąco, a my byliśmy już mocno zmęczeni. Jeszcze przed wyjściem ostatni look na mapę (która była przy bramie wyjściowej). Szybka analiza tego, co zobaczyliśmy i oto zaskoczenie: połowy kompleksu jeszcze wcale nie widzieliśmy! Zbierzcie ze sobą wodę i przekąski. Z drugiej strony, nie spodziewajcie się terenu tak ogromnego, jak Zakazane miasto w Chinach.

Aby zobaczyć grobowce dawnej Wietnamskiej elity, najlepiej zaopatrzyć się w rowery albo motor. My jak zwykle wybraliśmy rowery i wszystko było OK, poza tym momentem, w którym musiałam uciekać przed zgrają psów. Na szczęście to ja wyszłam z tej gonitwy zwycięsko.

 

9. Trasa pociągiem pomiędzy Da Nang i Hue - Hai Van Pass

To miała być lista z miejscami, ale po prostu nie mogłam pominąć tej trasy. Już przed wyjazdem słyszeliśmy o niej pozytywne opinie. Większość rekomendowała podróż pociągiem, gdyż autostrada jest oddalona od morza i w większości prowadzi przez ciemne tunele. Zdecydowaliśmy się więc na pociąg. Wyjazd z Hue nie zapowiadał większych atrakcji. Dojechaliśmy do pierwszego tunelu. Cały pociąg zajęła wszechogarniającą ciemność i mogliśmy dostrzec tylko jedno malutkie, niezidentyfikowane światełko na przedzie. Nie wiem, czy tylko z naszym pociągiem było coś nie tak, czy ogólnie nigdy nie ma w nich światła. Czuliśmy się dość nieswojo i po jakimś czasie zaczęliśmy sobie przyświecać telefonem. Gdy wyjechaliśmy, naszym oczom ukazał się przepiękny widok. Morze, plaże, klify, góry, zieleń i przyroda, a pomiędzy tym wszystkim powoli sunie nasz pociąg.

UWAGA: Poproście o bilet po prawej stronie pojazdu, będąc twarzą do kierowcy, jadąc z Da Nang do Hue. Wtedy będziecie mieli najlepsze widoki.

Wietnam Północny – najciekawsze miejsca warte zwiedzenia

 

10. Hanoi - szalona stolica państwa

Stolica państwa, równie szalona, jak Ho Chi Minh. Będzie dla was stanowiło bazę wypadową do innych turystycznych miejsc w rejonie. Wracaliśmy do niego kilka razy.

W Hanoi warto pospacerować po starym mieście, zwłaszcza wieczorami, kiedy część ulic zamykana jest dla ruchu motorowego. Zobaczcie również Mauzoleum Ho Chi Minh oraz Świątynię Literatury. Bardzo podobało nam się Wietnamskie Muzeum Kobiet, które ukazuje różne aspekty życia w Wietnamie z perspektywy, no właśnie, kobiet. Dowiecie się tam również dużo interesujących faktów i ciekawostek o kulturach różnych grup etnicznych.

W Hanoi polecamy wizytę w Teatrze Water Puppet Teather. W trakcie spektaklu małe drewniane laleczki na wodzie pracowały przy zbiorach ryżu, tańczyły i poruszał się w rytm tradycyjnej, wietnamskiej muzyki. Mnie się podobało, chociaż momentami przysypiałam. Alvaro był zachwycony i bawił się jak na najlepszej komedii. Koniecznie wybierzcie się do kawiarni na ca fe trung, czyli kawę z jajkiem! Jajko ma postać dobrze nam znanego kogla-mogla. Kto się odważy na surowe jajeczko w kawie?

 

11. Sapa - Wietnamskie Krupówki

Bardzo turystyczne miejsce i baza wypadkowa w góry. Samo miasteczko przypomina nasze polskie Krupówki: wszytko nieadekwatnie drogie i nastawione na przemysł turystyczny.

Polecamy wycieczkę po okolicy. Samemu nie da się zorganizować dobrego trekingu, dlatego niezbędna będzie pomoc agencji. My byliśmy na 2-dniowym trekingu z noclegiem u lokalnej rodziny pochodzącej z wietnamskiej mniejszości etnicznej. Wybraliśmy się również na jednodniową wycieczkę na targ przy granicy z Chinami.

Zwiedzamy Wietnam Północny

NASZA RADA: Jeśli wybieracie się w weekend w sezonie turystycznym, już wcześniej zarezerwujcie sobie nocleg. My tak nie zrobiliśmy i jednej nocy musieliśmy spać w udawanym hostelu, który był po prostu garażem bez drzwi wejściowych. Po jednej stronie ustawione były trzy podwójne łóżka, po drugiej cztery pojedyncze łóżka piętrowe. Przez nasz pokój przechodziło się z ulicy na imprezę karaoke! Było tak trudno o nocleg, że na jednym łóżku pojedynczym musiały się zmieścić dwie dziewczyny, które ogarnęły się jeszcze później niż my. Do późna w nocy ludzie chodzili pomiędzy naszymi łóżkami aby dostać się na zabawę, która była dokładnie za ścianą! Takie atrakcje tylko w Wietnamie.

 

12. Ha Long Bay i Cat Ba - jedna z największych wizytówek Wietnamu

Polecamy wybrać się na własną rękę do Cat Ba, a następnie stamtąd udać się na wycieczkę po zatoce. Oczywiście zatoki nie da się zwiedzić inaczej niż z biurem podróży. Na miejscu znajdziecie oferty różnych agencji. My trafiliśmy na rewelacyjną agencję, wszystko było wyśmienicie zorganizowane. Cały dzień pływaliśmy statkiem po zatoce Ha Long Bay, mieliśmy czas na kajaki i skoki do wody. Na obiad zatrzymaliśmy się w oddalonej zatoce, gdzie nie miały prawa wpływać inne łodzie turystyczne.

 Najwieksza atrakcja Wietnamu

13. Wodospady Ban Gioc - bajkowe miejsce przy granicy z Chinami

Piękne wodospady i idealne miejsce na piknik z Wietnamczykami. Poza tym niedaleko wodospadów znajduje się jedna z najpiękniejszych jaskiń w Wietnamie.

Samo miasteczko jest bardzo małe i nie polecamy tam nocować. Przy jednej ulicy stoi kilka hosteli (my widzieliśmy jedynie 2, ale możliwe, że jakiś przeoczyliśmy, i 2 restauracje, w których praktycznie nic nie było. Do tego stopnia nie mieli nic do zaoferowania, że zaprowadzono nas do kuchni i pokazano wszystkie składniki, jakie mieliśmy do wyboru. Ostatecznie dostaliśmy gotowany ryż, smażone jajka i solone orzeszki ziemne jako przystawkę...

Ziwedzamy Polnocny Wietnam 

Czego nie warto zwiedzać w Wietnamie

Da Nang w Środkowym Wietnamie

O ile polecamy trasę z Da Nang do Hue, o tyle samego Da Nang nie warto zwiedzać. Duże miasto w centrum Wietnamu nie ma nic szczególnego do zaoferowania. Jedyne, co moglibyśmy tam polecić to kanapki Banh Mi od staruszki na dużym rondzie przy głównym parku w mieście. Ustawiały się do niej kolejki Wietnamczyków. Były pyszne!

Tunele Vinh Moc

Tunele, w których chroniła się ludność cywilna. W teorii wydawały się bardzo ciekawe i koniecznie chcieliśmy je zobaczyć. Wyjazd okazał się jednak bardzo skomplikowany organizacyjnie. Droga do tunelów nas nie zachwyciła. Na miejscu czas zwiedzania z przewodnikiem nie przekracza 20 minut. Tunele mają niewątpliwie ogromną wartość historyczną, jednak dużo więcej wyniesiecie z przeczytania kilku artykułów na ten temat niż z całej wyprawy.

Jeśli zastanawiacie się nad wyprawą do Wietnamu na własną rękę, sprawdźcie koniecznie: Wietnam na własną rękę - jak zorganizować, informacje praktyczne.